107 Görüntülenme
Oyunun Kuralı – La Règle Du Jeu (1939) izle
7.9 IMDB Puanı

Oyunun Kuralı – La Règle Du Jeu (1939) izle

(The Rules of the Game)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 110 dakika
Yönetmen
Senaryo Jean Renoir, Carl Koch, Beaumarchais
Ödüller 2 ödül & 1 nomination
Dünyayı sarsan 100 filmden biri olan Türkçe'ye Kocası ve Aşığı olarak çevrilen La Règle Du Jeu - Oyunun Kuralı Fransa yapımı bir komedi filmidir. Jean Renoir'ın ve sinemanın en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Film, 1930’larda gösterişli bir şatoda düzenlenen av partisi etrafında dönmektedir. Burada, zengin ve ayrıcalıklı aristokratlar, lüks ve ihtişamlı hayatlarına bağlı bir şekilde yaşamaktadırlar. Ancak, bu lüks dünyanın sırlarla dolu perdeleri aralanırken, içlerindeki karanlık ve çürüme de gün yüzüne çıkar. Bu insanlar, sadakatsizlik, ihanet ve hatta cinayet gibi olumsuzlukların bile mutluluklarını bozmasına izin vermeyecek kadar bu düzene bağlıdır. Onlar için, ihanet, sadakatsizlik ve hatta cinayet, bu lüks dünyanın dengesini bozacak tehlikelerdir.Bu nedenle, bu dünyaya yabancı olanlar, kuralları bilmeyenler, sessizce dışlanır ve avlanır, birer av hayvanı gibi.
Film, bu büyüleyici ancak karanlık dünyada dolaşırken, aristokratların yozlaşmışlığını, ihtişamın ardındaki kırılganlığı ve statükonun acımasızca korunmasını ustalıkla anlatır. Zenginlik ve ayrıcalıkla örülü bu dünya, aslında içsel çürümenin ve ahlaki çöküşün bir aynasıdır.
Filmin Fransız burjuvazisinin yaşam tarzını, ilişkilerini ve toplumsal çelişkilerini ele aldığı görülüyor. Fransız üst ve orta burjuvazisinin, ahlaki değerleriyle yüzleştiği, karmaşık ilişkilerinin ve yaşadıkları zorlukların işlendiği evliyken başkalarına aşık olan burjuvazilerin yaşamları işlenmiştir. Film, evlilik dışı ilişkiler, aldatma ve sosyal çelişkiler üzerine yoğunlaşır. Karakterler arasındaki romantik ve entrikalı ilişkiler, burjuva yaşam tarzının yüzeyselliğini ve çürümesini ortaya koymaktadır. Özellikle, evliliklerindeki sadakatsizlikler ve duygusal karmaşalar, karakterlerin yaşadığı içsel çatışmaları ve toplumsal normlarla olan çatışmalarını gösterir.
Herkesin hayatında en az bir kere de olsa izlemesini tavsiye edeceğimiz bu müthiş filmi filminifullhdizle.com kalitesiyle indirmeden online ve Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın